Planner dzienny vs. Planner tygodniowy:
która wersja jest lepsza dla Ciebie?

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu planner jest decyzja jakiego rodzaju plannera potrzebujesz. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów organizerów, w tym te z rozkładem dziennym oraz tygodniowym. Każdy z plannerów pomoże Ci uporządkować Twój harmonogram, jednak zły wybór może przytłoczyć Cię nadmierną ilością przestrzeni albo może się okazać, że niedostateczna ilość miejsca sprawi, że zabraknie Ci przestrzeni i przejrzystości w spisie Twoich zadań.

Poniżej zebrałam kilka zasadniczych różnic między plannerem dziennym i tygodniowym, abyś mógł wybrać najlepszego wyboru.

ZALETY PLANNERA TYGODNIOWEGO

Najważniejszą zaletą plannera tygodniowego to widok rozkładu tygodnia z lotu ptaka. Będzie to przydatne kiedy potrzebujesz zobaczyć wszystko na raz i przeanalizować zadania w kontekście całego tygodnia.

Jeśli wybierzesz tygodniowy planer, który ma miejsce na cotygodniową listę rzeczy do zrobienia, masz dodatkową korzyść, ponieważ zobaczysz, na czym musisz się skupić. Przy codziennych planerach zwykle nie ma miejsca na tygodniową listę, więc do tego trzeba użyć oddzielnego notatnika lub podkładki na biurko.

Planery tygodniowe są również często lżejsze niż dzienne – to istotna sprawa kiedy potrzebujesz mieć go ze sobą przez cały dzień. Jednak taki układ oznacza również mniej miejsca do planowania. Ilość miejsca w naszych plannerach tygodniowych została skompensowana tak, abyś oprócz priorytetowych zadań mógł zapisać elementy motywacji, pracy z nastawieniem, prywatnymi celami oraz nawykami.

W plannerze tygodniowym rozkład tygodnia mieści się na dwóch sąsiednich stronach. Przestrzeń do planowania budżetu oraz celów 90-dniowych została opracowana w systemie kwartalnym. Jest to pomocne, jeśli jesteś osobą, która grzęźnie w codziennym natłoku informacji i woli patrzeć na swoje zadania z szerszej perspektywy.

WADY PLANNERA TYGODNIOWEGO

W przypadku plannerów tygodniowych głównym problemem jest ograniczona przestrzeń do pisania dodatkowych rzeczy i umieszczania niezbędnych elementów. Jeśli każdego dnia masz wiele spotkań i indywidualnych zadań do wykonania. Lista rzeczy do zrobienia w tygodniowych rozkładach nie jest wystarczająca, aby dopasować harmonogramu do codziennych, rozległych zadań.

Dla każdego, kto chce zapisywać posiłki, spożycie wody, treningi i wszystkie inne rzeczy, które należy robić każdego dnia, tygodniowy planner może być zbyt ograniczony.

ZALETY PLANNERA DZIENNEGO

W planerze z rozkładem dziennym masz miejsca na zapisanie każdego, nawet najdrobniejszego zadania. Jeśli masz dużo rzeczy do zrobienia przez większość dnia lub po prostu lubisz zapisywać każde zadanie, a cel na poszczególne dzienne kroki to tygodniowy planner nie zapewni Ci potrzebnej ilości miejsca.

W dziennym planerze tej przestrzeni jest zdecydowanie więcej, gdyż na każdy dzień została przeznaczona oddzielna strona.

Planery dzienne mają miejsce na pełny harmonogram dnia, listę rzeczy do zrobienia, notatki i dodatkowe elementy pracy z celami.

Zaleta codziennego planowania polega na ilości miejsca i poziomie szczegółowości, jaki zapewnia. Możesz zapisywać, co chcesz zrobić o każdej porze dnia, zamiast tylko najważniejszych wydarzeń. Planner dzienny to nie tylko miejsce do spisania harmonogramu dnia, ale zaplanowania zadań, spotkań, wiadomości, follow-up’ów, ale także porannych afirmacji, kontroli dziennej ilości pitej wody, czy odhaczenia zaliczonego treningu oraz zakończenia dnia wdzięcznością, bo nie człowiek szczęśliwy jest wdzięczny tylko człowiek wdzięczny jest szczęśliwy!

Osobiście używam dziennego rozkładu ze względu na charakter mojej pracy (inżynier), w tym ilość i różnorodność codziennych zadań oraz problemów do rozwikłania. Ponadto współpracuję z dużym zespołem, koordynując projekty nad którymi wspólnie planujemy. Dzięki temu mam pewność, że wszystkie zadania zostaną odpowiednio ulokowane w czasie, a zarządzanie nimi będzie przejrzyste i klarowne.

Osoby, które planują w trybie dzienny mają potrzebę szczegółowej, dobrej organizacji, więc mają określone miejsca na określone rzeczy. Może to mieć duży wpływ na to, jak spędzasz dzień, ponieważ wszystko jest usprawnione i pomaga uniknąć zapomnienia o czymś, co ważne.

Plannery dzienne są większe niż plannery tygodniowe. Mają jednak mnóstwo miejsca do pisania. W plannerach eagles of success znajdziesz również dodatkowe narzędzia, takie jak strony z ustalaniem celów i planowanie finansów czy podsumowanie miesiąca.

Przyjrzyj się bliżej poszczególnemu rozkładowi zaglądając na stronę dedykowaną poszczególnym plannerom: